2023. február 15-én ennek a cikknek a szerzője korábbi munkahelyén vette át azt a hírt a spanyol médiától, hogy az 1. Barcelonai Nyomozóbíróság jogi eljárást folytat az FC Barcelona ellen a José María Enríquez Negreira, a játékvezetők szövetségének korábbi alelnökének kifizetett összegek miatt a 2001 és 2018 között kiterjedő időszakban, amelyek körülbelül 7,5 millió euróra rúgnak.
Azóta Spanyolországon kívül szinte senki nem beszél erről az ügyről, ami gyakorlatilag a legnagyobb sportszakmai csalás a Calciopoli mellett, amit egy klub elkövetett az európai futballban. Mivel Magyarországon szinte azóta sem jelenik meg írás a legfrissebb fejleményekről, megírom a cikket az átláthatóság kedvéért. Attól még, hogy valamit nem látunk, valamiről nem hallunk, az még létezhet.
Ahogyan az a pénz is létezett, amelyet az FC Barcelona kifizetett a Játékvezetői Bizottság Alelnökének (Negreira), annak fiának (Javier Enríquez Romero, aki bírókat oktatott, valamint kísért a Camp Nouba mérkőzések előtt), valamint Negreira feleségének, Ana Paula Rufas Lópeznek.
Itt, írásom elején leszögezem, az általam leírtak nem feltételezések, hanem tények, amelyeket a bíróság elfogadott és/vagy a La Guardia Civil talált meg és dokumentált. A kifizetések megtörténtét senki sem cáfolja.
Hogy az Olvasó képbe kerüljön, itt áll némi idézet akkori írásomból.
„José María Enríquez Negreira, a katalán játékvezetői testület korábbi alelnöke beismerte az adóhatóságnak, hogy jelentéseket készített az FC Barcelonának a játékvezetők ténykedéséről azzal a céllal, hogy a csapat játékosai tudják, hogyan érdemes beszélni a játékvezetővel. Az adóhatóság jelentése szerint „a klub meg akart arról győződni, hogy semmilyen ellentmondásos játékvezetői ítélet ne sújtsa az FC Barcelonát.”
Miközben Negreira az országos játékvezetői bizottság elnökhelyettese volt, 2016-ban 532 728, 2017-ben 541 752, 2018-ban 318 200 euró került kiszámlázásra a DASNIL 95 SL nevű cégtől a Barcelona részére, melynek egyetlen tagja a korábbi bíró volt. A számlákon „szakmai tanácsadás” van feltüntetve a közleményben.
A klub akkori vezetőségéhez közeli források megerősítik a felek közötti üzleti kapcsolat létezését, a munka el lett végezve, a DASNIL által kapott jelentések archiválva vannak, és szükség esetén előhívhatóak azok a bíróság számára.
Eddig Albert Soler, a klub korábbi sportszakmai igazgatója és Óscar Grau, a klub korábbi ügyvezető-igazgatója tanúskodott az ügyben. A spanyol adóhatóság nem kapott dokumentumot az üzleti kapcsolat létezéséről, de a fizetések láthatóak. A hatóság akkor kezdett el gyanakodni, amikor a DASNIL 95 SL oly módon próbálta csökkenteni adózási kötelezettségét, amely felkeltette a szervezet gyanúját. Ezt követően indult el a nyomozás az ügyben, amely felfedte a Barcelona kifizetéseit Negreira cége számára.
További érdekesség, hogy Negreira fia, Javier Enríquez Romero játékvezetői képzéseket tartott, bírókat pedig személyesen is oktatott (azóta nyilvánosságra kerültek az összegek, amelyeket a La Ligában ma is tevékenykedő bírók fizettek a képzésért). Romero megerősítette, hogy játékvezetőkről szóló jelentéseket adott át a katalán klub számára.
A Josep María Bartomeu elnöksége alatt ténykedő vezetőség szerint a megállapodás 2009 óta, Joan Laporta első elnöksége óta létezik (ezt a Laportát hivatalában követő Sandro Rosell stábja is kijelentette), a szerződést pedig Bartomeu bontotta fel 2018-ban, amikor is Negreira távozott a játékvezetői testülettől. Az utolsó számla 2018. június 5.-i keltezésű.
A Barcelona közleményt adott ki az ügyben, amelyben megerősíti, hogy együttműködött egy külsős tanácsadóval, amely jelentéseket, köztük videókat készített más spanyol klubok ifjúsági játékosairól, továbbá profi játékvezetőkről is, amely egy bevett eljárás hivatásos labdarúgóklubok között.”
Negreira azóta is azzal védekezik, hogy a Barca szeretett volna meggyőződni a játékvezetők semlegességéről, ezért fizettek neki.
Az ügyben azóta rengeteg minden történt, azonban erről a magyar médiában nem lehet olvasni, mivel a spanyol médiát nem követik sokan figyelemmel, kivéve, ha átigazolási hírekről és nyilatkozatokról van szó.
Számlák
Az El Confidencial januári cikke szerint a Polgárőrség (La Guardia Civil) a Spanyol Labdarúgó-szövetség székházának pincéjében számlákat talált, amelyeket Negreiráék cégei állítottak ki a Barcelona számára. Ezek a számlák 2008.01.31. és 2010.09.08. közötti időpontokra datáltak. A kiállított számlákon összesen 1 031 839 euró szerepel, amelyet a Barcelonának kellett kifizetnie a Dasnil 95 SL-nek és a Soccercam SL-nek, amelyek Negreiráé voltak. Többek között ezeknek a cégeknek utalta az összegeket a katalán klub.
A cikk megemlíti azt is, hogy Negreira akkori főnökétől, a bírói testület elnökétől, Victoriano Sánchez Arminiótól származó iratot nem találtak. A bírói testület jelenlegi alelnöke (tehát Negreira utódja) kijelentette, hogy amikor 2018-ban kirúgták Arminiót, utána órákra bezárkózott egy irodába egy iratmegsemmisítővel, hogy mappányi iratokat semmisítsen meg.
La Guardia Civil vizsgálatának eredménye
A Polgárőrség nyomozóhatóságként jár el az ügyben. Augusztusban megjelent az El Español írása, amely 25 pontban összeszedte a vizsgálat eredményeit, amit a Polgárőrség átnyújtott Joaquín Aguirre López bírónak.
A vizsgálat fényt derített arra, hogy Negreira felesége, Ana Paula Rufas López 1992 (!!!) és 2023 között közel 3 millió (2 826 543,27) eurót rejtett el különböző bankszámláin. Az összegek származási helyét azóta is vizsgálják, ugyanis a hölgy munkája és egyéb bevételei alapján nem várható ekkora összegnek az érkezése a számlájára. A bevétel mértéke „megmagyarázhatatlan”. A játékvezetők korábbi vallomásaiból kiderült, hogy Rufas éttermében (La Torrada) tartottak számos játékvezetői összejövetelt az évek során, méghozzá Negreira jelenlétében.
1992-re még visszatérünk, Negreira 1993-ban lett a játékvezetői testület alelnöke. A vizsgálat megerősítette Aguirre tézisét, aki megvádolta Negreirát, Romerót, illetve a Barcelona korábbi elnökeit (Bartomeut, Rosellt), valamint Óscar Graut és Albert Solert korrupciós bűncselekmény, üzleti okmányok hamisítása, valamint tisztességtelen adminisztráció elkövetésével.
Az eljárás továbbá megállapította, hogy
- Nem léteznek azok bírói jelentések, amelyekre a Barca hivatkozott a kifizetések okaként. A jelentéseket, amiket Negreiráék szerint Javier Enriquez Romero csinált 2014 és 2018 között, a klub egyetlen részlege sem látta soha
- Az eljárás során bebizonyosodott, hogy a Barcelona fizetett Negreira cégeinek
- Semmilyen írásos szerződés nem született a klub és Negreiráék között, ezt az adóhatóság is megerősítette. A Barca hozzájárul Negreira cégeinek (Dasnil és Nilsad) felszámolásához (Dasnil és Nilsad cégnevek ugyanazoknak a betűkből áll, csak a sorrend van felcserélve)
- A klub többi részlegének nem tűntek fel a kifizetések, amelyek abban a pillanatban megszűntek, amikor Negreirát leváltották az alelnöki pozícióból. A fiának való kifizetések is ugyanekkor szűntek meg
- A Barcelona fizetett a Soccercam nevű cégnek, amely Javier Enríquez Romeróé, méghozzá a Tresep nevű cégen keresztül, amelyet az elhunyt José Contreras Arjona vezetett, a Barcelona korábbi igazgatója, akinek ezen cége 30-50%-ot minden utalásból megtartott magának
- A Barcelona nem tudja észszerűen megindokolni a Negreirának kifizetett 7,5 millió euró miértjét
- Negreira szerepet játszott a játékvezetők előléptetésében és lefokozásában, munkájuk kiértékelésében (a pontozásról és a végső értékelésről szóló papírokat megtalálta Rubinos Pérez, ottani alkalmazott), hetente vagy kéthetente tartott egyeztetéseken vett részt, felügyelte a tartományi szinten bíráskodó játékvezetők munkáját. Ezt a játékvezetők is megerősítették. Mivel a Katalán Labdarúgó-szövetségben is dolgozott, ez bizonyítja, hogy tekintéllyel bíró személy volt a spanyol labdarúgás szervezeti szintjén. Ezt azért volt fontos megállapítani, mert a bírói testület jelenlegi elnöke, Medina Cantalejo kijelentette, hogy Negreirának semmilyen hatalma nem volt a szervezeten belül. Miért hazudott erről Cantalejo?
- Negreira elektronikus levelében megzsarolta Bartomeu elnököt, hogy amennyiben nem jutnak valamilyen egyezségre az utalások megszűnése után, kiáll a nyilvánosság elé, és felfedi minden sötét titkát a Barcelonának. 2020-ban egy másik levelében Negreira azt írta, hogy tud segíteni a Barcelonának a VAR-al kapcsolatosan is, bízva abban, hogy újra fizet majd neki a klub. „Tudok nektek segíteni a VAR-al, velem jobb ítéletet kaptatok volna (utalva egy előző mérkőzésre). Ha érdekel a dolog, jelentkezzetek!”
Kiegészítés: A VAR-t a La Liga mérkőzéseire a Mediapro nevű cég biztosítja. Az egyik vezetője az a Tatxo Benet, aki a Barca Studios (a klub audiovizuális tartalmainak gyártásáért, kereskedelmi forgalomba hozataláért felelős szervezet) tanácsának a tagja is egyben. Ez nem szerepel a bírósági iratok között, ez csak egy ténymegállapítás a szerző részéről.
- Albert Soler (sportigazgató) elmondása alapján beszélt Gómer Grauval a kifizetésekről, azok kifizetéseket engedélyezték. Vallomása meglepő fordulatot vett, amikor azt mondta, hogy a jelentéseket, miután visszakapta a sportszakmai részlegtől, a kukába dobta, mert nem gondolta, hogy a klubnak lett volna helye azokat eltárolni
- Romero megerősítette, hogy Contreras arra kérte, hogy az ő cégének számlázzák ki először az összegeket, nehogy gyanús legyen, hogy a bírói testület alelnökének fiának számláz közvetlenül a Barcelona. Azt nem tudni, hogy Romero tudta-e, hogy Contreras lenyúlta az összeg 30-50%-át
- José Martínez Alfonso, Negreira egyik barátja vette fel a bankból a pénzt 3000 eurót nem meghaladó címletekben. Ezeket az összegeket néha Negreira titkárnőjének is átadta
- Bartomeu szerint volt szerződéses megállapodás a felek között, de a szerződés pontos típusára nem emlékszik
- A Játékvezetői Bizottság mindenkori működése alapján egyáltalán nem szükséges a „semlegesség biztosítása” érdekében fizetnie egy klubnak (a klub érvelésének megdöntése)
- A kapott pénzek folyamatos készpénz felvétellel történő felvétele miatt az összegek jelenlegi helye ismeretlen, ez az eljárás is szokatlan a számlák tulajdonosaitól
- Segura García a Barcelona szakmai stábjában dolgozott Ernesto Valverde alatt. Elmondása szerint hasonló feladata volt, mint Negreira fiának. Ezért a munkáért viszont csak 49 000 eurót kapott évente a klubtól
- Francisco José Joaquín Schröeder Quijano korábbi pénzügyi igazgató kijelentette, hogy Soler volt az, aki intézte ezeket a kifizetéseket, és Solertől tudott azokról
- Valverde tudott a jelentések létezéséről, de nem emlékezett, hogy kapott-e belőlük. Azokat egyáltalán nem tartotta fontosnak, hiszen tudta, hogyan kell bánni a bírókkal
- José María Molinario Valls vezette a könyvelést Contreras cégeiben. Beismerte, hogy Contreras megtartotta magának a Barca által Negreira fiának utalt összeg 30-50%-át
Legfrissebb fejlemények
Az El Español jelentette, hogy Aguirre bíró elrendelte 10 újabb bankszámla kivizsgálását, ezekből 6 Negreira titkárnőjéhez, Concepción Díaz Herbellához tartozik, 4 pedig Alfonsóhoz, aki Negreira helyett beváltotta a csekkeket a bankban. Mindketten bejelentett alkalmazottak voltak a Dasnil és a Nilsad cégeknél és készpénzben vettek fel pénzt a Barcelona engedélyével.
A Polgárőrség észlelte, hogy a Barcelona közvetlen kifizetéseket intézett egy olyan számlára, amelyen Negreira meghatalmazottként, Herbella pedig tulajdonosként szerepelt. Erre a bankszámlára 2005 és 2006 között négyszer érkezett összeg, két alkalommal (2005.10.25. és 2006.02.03.) 11 851,96 euró és két újabb alkalommal (2005.11.16. és 2006.01.12.) 5925,83 euró. Aguirre bíró szerint az egyetlen célja a kifizetésekkel a Barcelonának az volt, hogy befolyásolja a versenyek (La Liga és Copa Del Rey) alakulását. Ezt egy játékvezető, José Luis González González is kijelentette vallomásában.
A katalán klub fenntartja álláspontját, hogy ez a kifizetés megegyezik azokkal, amelyeket a bírókról szóló jelentésekért szándékoztak fizetni, amely jelentések nem is léteznek.
Sportszakmai büntetés
Ha a Juventustól elvették két bajnoki címet Olaszországban a 2004-2005-ös szezon alatt elkövetett csalásokért (2004-05 és 2005-06), akkor a Barca biztosan sokkal súlyosabbat fog kapni legalább 18 évnyi csalásért, igaz?
Nem biztos. A La Liga nem vizsgálódhat az ügyben a 3 éves elévülési szabály miatt. Miért pont 3 év? Mert a korábban említett Albert Soler közbenjárására a sporttörvényt módosították 2022. december 22-én Sportért Felelős Tanácsban (CSD), amelynek ekkoriban tagja volt. Mivel ez több mint 3 évvel az utolsó kifizetés után történt, hazai intézmények nem büntethetik meg a klubot (az UEFA-ra ez nem vonatkozik).
Az UEFA jelezte, hogy megvárja a bírósági eljárás befejezését. Elnöke, Aleksandar Čeferin annyit mondott, hogy ez az egyik legsúlyosabb ügy, amivel valaha találkozott.
Nem lehet tudni, hogy pontosan milyen vádpontok alapján találnák a Barcelonát bűnösnek, a játékvezetői bizottság második legfelsőbb tisztségviselőének tett 18 éven át tartó kifizetésekért kizárólag súlyos büntetés szabható ki, erkölcsileg legalábbis más nem elfogadható.
A Büntetőtörvénykönyv szerint kiszabható
- Folyamatos sportkorrupcióért 6 hónap és 4 év között terjedő börtön
- Tisztességtelen ügyintézésért 3 év börtön
- Kereskedelmi okirat hamisításáért: 6 hónaptól 3 évig terjedő börtön
2001 előtt történtek
Jesús Gil, az Atlético Madrid korábbi elnöke 1993-ban kijelentette: „Negreira nyeri a bajnokságokat a Barcának.” Ebben az évben érkezett Negreira a Játékvezetői Bizottság alelnöki posztjára, a Barcelona 1991 és 1994 között négy bajnokságot is nyert.
Ez a kijelentés akkora port kavart, hogy 1993 októberében egy tévéműsorban megkérdezték Negreirát Gil szavairól, aki viccelve próbált válaszolni. „Jelenleg igen, de azt elfelejti, hogy én csak 1 éve vagyok a bizottságban, a Barcelona négy éve folyamatosan bajnok.”
Ez ráerősít arra a gyanúra, hogy a kezdetektől fogva fizetett a klub Negreiráéknak, kezdetekben a feleségén keresztül.
Bárhogy is alakuljon a jogi eljárás, azt lehetetlen elképzelni, hogy a Barcelona ártatlan lenne.
Összességében elmondható, hogy a Barcelona (csapat-, edző és játékosszinten elért) eredményeit Ben Johnson, Lance Armstrong, Tim Montgomery és Marion Jones eredményeihez mérten lehet csak tekinteni. Ennek be nem látásához elvakultság kell.
A spanyol labdarúgást meg kell tisztítani, az FC Barcelona, valamint Negreira, Javier Tebas, Luis Rubiales, Medina Cantalejo, Pedro Rocha számos módon hoztak rá szégyent az utóbbi években, amely megkérdőjelezi azt, amit látunk hétről-hétre a mérkőzéseken.
A 2001 és 2018 között történteket már nem kérdőjelezi meg. Annak az időszaknak a kérdéseire megkaptuk a válaszokat.